pandemi döneminde fancoil kullanımı ve bakım yöntemleri

Pandemi Döneminde Fancoil Kullanımı ve Bakım Yöntemleri

Pandemi Döneminde Fancoil Kullanımı ve Bakım Yöntemleri

29 Ekim 2020

Pandemi Döneminde Fancoil Kullanımı ve Bakım Yöntemleri

COVID-19 salgını ile birlikte insanların kafasını karıştıran konuların başında fancoil kullanımı gelmiştir. Klima ve diğer hava üfleyen cihazların özellikle AVM gibi kalabalık mekanlarda virüsü daha da yaygınlaştırdığı ifade edilirken bu duruma engel olunabilmesi adına önlemler alınmaya çalışılmıştır. Ancak alınan önlemler ve bireylerin yaşadığı kafa karışıklığı iklimlendirme sistemleri ile alakalı pek çok soru işaretine de neden olmuştur.

İklimlendirme, yılın her döneminde kapalı alanlarda ihtiyaç duyulan konulardan bir tanesi olur. Ancak COVID-19 salgınının yaşandığı bir dönemde önlem alınmaksızın iklimlendirmeye başvurulması birtakım olumsuzlukları da beraberinde getirir. Bu yazıda sizlere fancoil kullanırken ne tür önlemler alınması gerektiğini açıklayacağız!

Fancoil Dezenfeksiyonu

Fancoil sistemleri, klimalara göre daha farklı işleyen yapılardır. Bu nedenle gerekli önlemler alındığında fan coil sisteminin virüsü yaymayacağı, aksine insan yaşamını daha konforlu kılacağı açıktır. Sistem içerisinde bulunan filtre, fan, serpantin ve yoğuşma tavalarının düzenli bir şekilde dezenfekte edilmesi virüse karşı etkili önlem alınmasına olanak sağlar. Dezenfeksiyon işlemleri öncesi ve sonrasında ortamın havalandırılması sağlanarak olası risklerin ortadan kaldırılması hedeflenir.

Fancoil cihazları ile ilgili önemli bir detay dezenfeksiyon sonrasında düşük fan modunda çalıştırma yapılmasıdır. Bu sayede virüs yayılmasının önüne geçilebildiği gibi aynı zamanda ortamda bulunacak olan insanların riske maruz kalmaması sağlanır. AVM, hastane ve otel gibi özel alanlarda tercih edilebilecek olan bu uygulamaların hayat kurtarıcı seçimler olacağı açıktır.

Bakım Uygulamaları

İklimlendirme seçeneklerinin en önemlilerinden bir tanesi olan fan coiller ile alakalı bakımlar bireyler tarafından yapılsa da bu uygulamaların uzmanlarca gerçekleştirilmesi daha kaliteli sonuçlar elde edilmesi noktasında değerlidir.

Filtre, serpantin, fan ve gövde kısımları ön kontrollerden geçirildikten sonra gerekli bakım ve onarım işlemlerine tabi tutulan bu ürünlerin bakım ve onarım sayesinde daha yüksek performans verecekleri açıktır. Enerji verimliliğini sağlayan üstelik kalitesi ile de dikkat çekmeyi başaran bu ürünlerle ilgili ihtiyaç duyduğunuz teknik desteği bize ulaşarak elde edebilirsiniz. Kaliteyi ön plana çıkaran bakış açımız ile sizlerin en büyük destekçisi oluyoruz!