fancoil nedir? nasıl çalışır?

Fancoil Nedir? Nasıl Çalışır?

Fancoil Tanımı ve Çalışma Prensipleri

29 Ekim 2020

Fan Coil Nedir, Nasıl Çalışır?

İklimlendirme sistemlerinin vazgeçilmez seçeneklerinden bir tanesi olan fan-coil su ile çalışan bir sistemdir. Belirli bir merkezde iklim şartlarına uygun bir şekilde ısıtılan ya da soğutulan su yapı içerisinde bulunan fancoil cihazlarına iletilir. İklim ve cihaz özelliklerine göre gerçekleştirilen soğutma ve ısıtma işlemi ile ortam sıcaklığının ayarlanması sağlanır.

Fancoil yapıları içerisinden yer alan ve serpantin adı verilen ekipmanların iklimlendirme sırasında oldukça önemli olduğu ifade edilebilir. Ortamdaki havanın ısıtılıp soğutulmasındaki temel faktör olan serpantinlerin fancoil sistemlerinin kalbi olduğunu ifade etmek muhtemeldir. Serpantinin çalışma prensibinde içerisinden geçen suyun niteliğine göre faaliyet söz konusudur. Bu durumda soğuk su için soğutma, sıcak su için ise ısıtma işlemine başvurulur.

Fan Coil Çalışma Prensibi

Fan coil çalışma prensibinden serpantinin oldukça değerli ve önemli olduğu ifade edilirken bu parçanın tekli olması sadece ısıtma ya da soğutma yapılabilmesine olanak sağlar. Çift serpantin olması durumunda ise hem soğutma hem de ısıtma performansının sunulabileceği anlaşılmalıdır.

Çift borulu olarak da bilinen çift serpantin sisteminde 2 farklı boru bulunduğundan sıcak ve soğuk su akışının kaliteli bir şekilde sağlanması muhtemeldir. Ancak çift serpantinli sistemin en büyük dezavantajı yek pare çalışmasıdır. Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse bir odada sıcak bir odada soğuk hava üflenmesi ihtimali mümkün değildir. Ortam ya tamamen ısıtılacak ya da tamamen soğutulacaktır.

Dört Borulu Sistem ve Çalışma Prensibi

Isıtma ve soğutma performansının kusursuz bir noktaya taşınmasındaki en önemli konulardan bir tanesi de dört borulu sistemdir. Söz konusu sistem sayesinde çift serpantinli yapıların sağlayamadıkları avantajlardan yararlanılır. Ortamın hem soğuk hem de sıcak hava ile değiştirilmesine destek olan bu cihazlar aynı anda farklı kullanımlara olanak sağlar.

Siz de fan coil kullanarak birbirinden değerli çözümlerden yararlanmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey firmamız avantajlarından yararlanmak olacaktır. Özellikle ortam odaklı seçimler yapmanıza olanak sağlayan yapımız ile birbirinden özel çözümlerden yararlanabileceksiniz. Bu anlamda tecrübemizi göz ardı etmeden kaliteyi ön plana çıkarmanıza değer veriyoruz.